*Ovaj tekst izrađen je u sklopu informativno-edukativnih aktivnosti kampanje „Popravi sistem – znanjem do promena“
Frilenseri su važna zajednica i deo privrede svakog društva, odnosno države. Broj ljudi koji se odlučuju za frilensing je u stalnom porastu. Međutim način na koji oni posluju su drugačije uređeni u različitim državama. Istraživali smo na koji način posluju frilenseri u drugim državama, kako bismo mogli da uporedimo različite prakse.
Frilenseri u Grčkoj
Frilenseri u Grčkoj imaju mogućnost poslovanja tako što će se registrovati kao samozaspoleni. Poreske stope za frilensere u Grčkoj do 2020. godine su bile prilično visoke, tako da je vlada Grčke usvojila nove Zakone kojima će prilagoditi stope oporezivanja radu frilensera. Zanimljivost je da je po istaživanjima Eurostata iz 2018. godine Grčka imala najveći broj samozaposlenih u Evropskoj uniji.
Prateći trendove koji postoje i u svetu, Grčka od 2021. godine ulazi u trku za digitalnim nomadima tj. usvojila je zakon koji će dozvoliti digitalnim nomadima da rade iz Grčke sa poreskim olakšicama, uz preduslov da nisu ranije bili oporezivani u ovoj državi. Poreske olakšice će se kretati i do 50% umanjenja poreza na dohodak.
Frilenseri i doprinosi
Doprinosi u Grčkoj podrazumevaju:
- glavnu penziju
- dopunsku penziju
- zdravstveno osiguranje
- socijalne benefite
- osiguranje u slučaju nezaposlenosti
Za doprinose za samozaposlene se koristi fiktivna osnova (kategorije osiguranja). Najniži mesečni doprinosi iznose 210 evra mesečno, a najviši 566 evra. Za samozaposlene koji tek počinju svoje poslovanje omogućeni su posebni uslovi. U prvih 5 godina radnog staža i doprinosi iznose 126 evra mesečno. Nedostatak je što se doprinosi moraju plaćati i u mesecima u kojima nema zarade.
Samozaspoleni imaju mogućnost na početku godine da izaberu kategoriju doprinosa koju žele da plaćaju, a ukoliko se u međuvremenu predomisle, mogu promeniti kategoriju. Naravno, oni koji budu plaćali veće doprinose, imaće i veću penziju.
Frilenseri i porez
Porez na dohodak: za prvih 5 godina poslovanja plaća se godišnji porez na dohodak samo kada postoji dobit.
Takođe, plaćaju se 2 različita poreza:
- Stopa poreza na dohodak građana. Ovo je porez koji plaćaju svi samozaposleni, i od 2021. godine su se promenile stope po kojima se oporezuju.
- Za zaradu ispod 10.000 evra 9%
- Od 10.001- 20.000 evra 22%
- 20.001. 30.000 evra 28%
- 30.001- 40.000 36%
- Iznad 40.001 44%
- Porez solidarnosti: Zavisi od visine zarade, i stope su progresivne, što znači da što je veća zarada, veći je procenat poreza solidarnosti.
- Od 0 do 12.000 evra 0%
- 12.001 do 20.000 evra 2,2%
- 20.001 do 30.000 evra 5%
- 30.001 do 40.000 evra 6,5%
- 40.001 do 65.000 evra 7,5%
- 65.001 do 220.000 evra 9%
- Preko 220.000 evra 10%
Ovaj porez se neće više plaćati od 2023. godine.
Ono što bismo istakli kao veoma pozitivno kod frilensera u Grčkoj jeste činjenica da je država pokazala značajnu inicijativu da uredi njihov status, kao i da im da određene pogodnosti u prvih pet godina poslovanja kada je u pitanju plaćanje doprinosa. Još jedna velika prednost jeste interesovanje Grčke da privuče digitalne nomade iz celog svega, i da im da velike poreske olakšice, što može dovesti do velikih prednosti kada je u pitanju povećanje državnog budžeta Grčke. Ako vas zanima kako izgleda poslovanje frilensera u drugim državama, pogledajte ovde.
U cilju poboljšanja sistema oporezivanja fizičkih lica koja rade sa inostranstvom i pronalaženja rešenja za trenutnu situaciju, Srbija u pokretu je započela kampanju Popravi sistem – znanjem do promena, koju je podržao i Pausal. Pored insistiranja na usvajanju prelaznih i nakon toga trajnih rešenja, fokus kampanje biće na informisanju i edukaciji zajednice. Pozivamo vas da se priključite kampanji, kao i da nam pišete u komentarima o kojim temama vezanim za poslovanje frilensera biste voleli da saznate više. Da pratite novosti vezane za kampanju prijavite se ovde.
Uvek spremna za nova saznanja.
„Ne pokusavaj nadmašiti druge, već sebe“ Ciceron