Frilenseri su važna zajednica i deo privrede svakog društva, odnosno države. Broj ljudi koji se odlučuju za frilensing je u stalnom porastu. Međutim način na koji oni posluju su drugačije uređeni u različitim državama. Istraživali smo na koji način posluju frilenseri u drugim državama, kako bismo mogli da uporedimo različite prakse.
Frilenseri u Velikoj Britaniji
Frilenseri u Velikoj Britaniji se vode kao samozaposleni, mada se različito klasifikuju. Pre uvida u obaveze koje imaju frilenseri pogledajmo koje troškove mogu očekivati u zavisnosti od visine primanja.
Mozemo videti da je Britanija u odnosu na Italiju povoljnija što se tiče troškova frilensera. Do iznosa od oko 14.000 evra, ne plaća se porez, a za one koji tek počinju i nemaju velike prihode i socijalni doprinosi su veoma povoljni.
Frilenseri – Registracija
Frilenseri u Britaniji moraju da se prijave kod Uprave za plaćanje poreza i carine (HM Revenue and Customs – HMRC). Međutim, oni se ne registruju kao frilenseri, već ih sistem klasifikuje kao:
- samostalne trgovce,
- partnere u poslu,
- kompaniju sa ograncičenom odgovornošću.
Svako ko u Velikoj Britaniji posluje na ovakav način mora da plati:
- porez na dohodak,
- doprinose za nacionalno osiguranje,
- PDV – ukoliko godišnji prihod bude veći od prag oporezivanja PDV-a, koji je za 2020-21. godinu iznosio 85.000 funti. Koji će biti procenat vašeg PDV-a zavisi od delatnosti kojom se bavite. Porez se plaća popunjavanjem prijave za samoprocenu svake godine.
Porez na dohodak
Porez na dohodak se obračunava na ukupnu (godišnju) zaradu:
- do 12.500 funti (14 018 evra): ne plaćaju porez
- do 37.500 funti (41.509 evra) : 20%
- do 100.000 funti (110.692 evra): 40%
Socijalno osiguranje
I socijalno osiguranje se plaća u zavisnosti od visine prihoda:
- do 6,365 funti (7.045 evra) i više: po 3 funte nedeljno
- od 8,632 funte (9.555 evra) do 50.000 funte (55.346 evra): 9%
- veći od 50.000 funti (55.346 evra): 9% + 2%
Na primeru Velike Britanije možemo videti kako se obračun poreza i doprinosa obračunavaju različito u zavisnosti od visine prihoda. Za one koji tek počinju i nemaju velike prihode, procenat ukupnih troškova je veoma povoljan.
Osim toga za prihode do 76% minimalne zarade na godišnjem nivou, frilenseri su oslobođeni plaćanja poreza.
U cilju poboljšanja sistema oporezivanja fizičkih lica koja rade sa inostranstvom i pronalaženja rešenja za trenutnu situaciju, Srbija u pokretu je započela kampanju Popravi sistem – znanjem do promena, koju je podržao i Pausal. Pored insistiranja na usvajanju prelaznih i nakon toga trajnih rešenja, fokus kampanje biće na informisanju i edukaciji zajednice. Pozivamo vas da se priključite kampanji, kao i da nam pišete u komentarima o kojim temama vezanim za poslovanje frilensera biste voleli da saznate više. Da pratite novosti vezane za kampanju prijavite se ovde.
Uvek spremna za nova saznanja.
„Ne pokusavaj nadmašiti druge, već sebe“ Ciceron
Hm, proverite racunicu za socijalno osiguranje kada je iznos prihoda 1500 eur. U grafiku je 9+2%, dok je u tekstu ispod navedeno „veći od 50.000 funti (55.346 evra): 9% + 2%“.
Dragi Ivane,
Hvala, na ukazanoj grešci, ispravili smo je.
U ovaj iznos poreza koji ste naveli, uracunato je i zdravstveno koje je dostupno svima i sasvim je dovoljno (nema potrebe za privatnim sem ako bi da se glupirate).
Socijalno i 9% se odnosi na obavezno drzavno penziono.