
- Kako je došlo do ideje za reformu koja se dotiče bas ove grupacije, tj. paušalaca? Kako ste prepoznali potrebu za promenom?
S obzirom da se ova reforma tiče više od 100.000 paušalaca u Srbiji, ovaj problem je ocenjen kao izuzetno važan kada govorimo o unapređenju poslovnog okruženja.
- Koji je najveći izazov povodom ove reforme?
- Koliko će trajati proces istraživanja potreba, preko nalaženja adekvatnih predloga do sprovođenja istih?
Uz to, zbog osetljivosti grupe na koju će se odnositi izmene moguće je uvesti prelazni period do početka pune primene kako bi se pripremili za novine, da se ne bi dogodilo bilo šta neočekivano i preko noći.U svakom slučaju već sada vidimo da je interesovanje za ovu reformu jako veliko, i drago nam je što smo u ovako kratkom roku uspeli da pokrenemo dijalog u javnosti na temu paušalnog oporezivanja i da uključimo privredu na vreme – jer jedino tako možemo da izbegnemo sve češću praksu donošenja propisa po hitnom postupku, bez adekvatne javne rasprave.
- Na koju grupu delatnosti bi trebalo da izmena zakona najviše utiče?
- Koji će sve akteri biti aktivno uključeni u javno-privatni dijalog?
U procesu javnih konsultacija do sad su učestvovali predstavnici sva tri sektora društva, među kojima su Ministarstvo finansija, Poreska uprava, Kabinet predsednice Vlade, Republički sekretarijat za javne politike, Udruženje za razvoj preduzetništva iz Niša, nevladina organizacija ENECA, Pausal, Fakultet organizacionih nauka, studenti i IT-evci, stručnjaci, kao i privrednici i paušalci.U okviru kampanje „Mesec paušalaca“ koju ćemo organizovati u septembru ovu godine, pružićemo priliku svim preduzetnicima u Srbiji, njihovim asocijacijama, predstavnicima relevantnih institucija, stručnoj i široj javnosti da se uključe u dijalog i ponude rešenja za unapređenje sistema paušalnog oporezivanja. Planiran je širok krug konsultacija, preporuke će biti prikupljane putem sajta www.jpd.rs, ali i kroz organizaciju okruglih stolova u gradovima širom Srbije i druge kanale komunikacije. Takođe, Vlada je na našu inicijativu krenula u formiranje Radne grupe koja će se baviti unapređenjem sistema paušalnog oporezivanja, a članovi te radne grupe će biti kako predstavnici države tako i predstavnici paušalaca.
- Jedan od predloga je optimizacija dobijanja poreskih rešenja – šta to tačno znači? Da li je plan da ovaj proces bude 100% automatizovan, tj. da je pre otvaranja agencije moguće dobiti informaciju koliki će biti troškovi?
To bi praktično značilo da onog trenutka kad završite postupak registracije u APR-u i označite da želite da budete paušalno oporezovani, vi možete da znate koliki će biti vaši porezi i doprinosi.
- IT industrija je pokrenula hajp oko izmene zakona, ali oni ne čine ni 5% ove grupacije. Da li planirate da uključite i ostale preduzetnike sa njihovim predlozima?
- Kojoj grupaciji preduzetnika mislite da najviše šteti postojeća regulativa?
Postojeća regulativa najviše šteti malim preduzetničkim radnjama, paušalcima sa najnižim i nestabilnim prihodima, za koje je poresko i administrativno opterećenje predviđeno ovim sistemom previsoko, pa su često primorani da zatvore radnju ili pređu u sivu zonu.Takođe, postojeći sistem je štetan za preduzetništvo kao takvo, jer je mali broj ljudi spreman da preuzme rizik osnivanja firme ako ne zna unapred kolike će poreze morati da plati i da li će mu uopšte biti odobren status paušalnog obveznika.
- Da li se uopšte razmatra ideja da se ukine paušal?
Do sad nije bilo predloga za ukidanje mogućnosti da preduzetnici budu paušalno oporezovani. Postojanje ovakvog pojednostavljenog sistema poslovanja je od izuzetne važnosti za preduzetništvo.U svojoj osnovi i suštini ovaj sistem je namenjen pre svega malim preduzetničkim radnjama, koje imaju niske prihode i nisu u stanju da vode poslovne knjige i plaćaju knjigovođu, i kojima odgovara da u fiksnim mesečnim iznosima plaćaju svoje obaveze prema državi. Međutim, status paušalnog obveznika se sve češće koristi da bi se izbegle visoke dažbine koje se primenjuju na zaposlene po ugovoru o radu, što je suprotno svrsi paušalnog oporezivanja, i može ugroziti održivost ovakvog sistema ako se raširi kao praksa.
- Da li obećavate da ćete nam uskoro odgovoriti na još pitanja, kako bismo držali naše čitaoce u toku 🙂

Entuzijasta | Kreativac | Uvek s osmehom
„Ideja ne mora da bude velika. Ona samo mora da promeni svet.“
Hugh MacLeod