Frilenseri su važna zajednica i deo privrede svakog društva, odnosno države. Broj ljudi koji se odlučuju za frilensing je u stalnom porastu. Međutim način na koji oni posluju su drugačije uređeni u različitim državama. Istraživali smo na koji način posluju frilenseri u drugim državama, kako bismo mogli da uporedimo različite prakse.
Frilenseri u Bugarskoj
Frilensing je popularan način zarade u Bugarskoj. Poslovi kojim se pretežno bave frilenseri u Bugarskoj su: programiranje, grafički dizajn, prevodi, copywriting… Možemo reći da je slično kao i u našoj državi.
Slično kao i u Italiji postoji iznos do kojeg se ne plaćaju doprinosi. Ono što je posebno u odnosu na druge zemlje je to što se porez i doprinosi ne plaćaju na celokupan prihod. Takođe, za razliku od drugih zemalja o kojima smo pisali, procenat poreza i doprinosa ne zavisi od visine prihoda.
Registracija
U Bugarskoj se ne vrši posebna regitracija. Frilenserima je dovoljno samo da prijave prihod, koji će biti oporezivan i na koji će platiti doprinose. Poslovanje je na taj način legalano.
Porez na dohodak
Stopa poreza na dohodak iznosi 10%. Za frilensere koji rade za strane platforme, osnova za obračunavanje poreza je 75% bruto prihoda. Preostalih 25% bruto prihoda se smatra da predstavljaju troškove rada frilensera.
Doprinosi
Kao i kod poreza osnova za obračunavanje doprinosa je 75% bruto prihoda. Na tu osnovu se primenjuju doprinosi koji iznose 27,8%.
Za prihode manje od 380 evra u Bugarskoj se ne plaćaju doprinosi.
Frilenseri i obaveze
Frilenseri u Bugarskoj imaju sledeće obaveze:
- kvartalno plaćanje poreza na dobit
- mesečno plaćanje doprinosa
- godišnje poravnanje poreza i socijalnih doprinosa.
Obaveza da se frilenser registuje u PDV sistemu nastaje ako njegov godišnji promet prelazi 25.000 evra. Stopa koja se plaća kada ste u PDV sistemu je 20%. Za pojedine delatnosti ona iznosi 9%.
Smatramo da bi Srbija u ovom aspektu mogla da se ugleda na Bugarsku, jer im priznaje troškove rada, ali i ima prihod koji se ne oporezuje.
U cilju poboljšanja sistema oporezivanja fizičkih lica koja rade sa inostranstvom i pronalaženja rešenja za trenutnu situaciju, Srbija u pokretu je započela kampanju Popravi sistem – znanjem do promena, koju je podržao i Pausal. Pored insistiranja na usvajanju prelaznih i nakon toga trajnih rešenja, fokus kampanje biće na informisanju i edukaciji zajednice. Pozivamo vas da se priključite kampanji, kao i da nam pišete u komentarima o kojim temama vezanim za poslovanje frilensera biste voleli da saznate više. Da pratite novosti vezane za kampanju prijavite se ovde.
Uvek spremna za nova saznanja.
„Ne pokusavaj nadmašiti druge, već sebe“ Ciceron