Najveći skriveni problemi poslovanja kad si paušalac

Ako razmišljaš da posluješ kao paušalac, znaš da su obaveze koje imaš dosta jednostavnije u odnosu na druge poreske oblike. Paušalno poslovanje jeste lako, ali pazi na ove skrivene opasnosti – pripremi se i saznaj pre nego što bude kasno.

Paušalac i poslovni prostor

Prilikom registracije nije potreban nikakav dokaz o vlasništvu ili zakupu poslovnog prostora. Čak i tokom poslovanja ti verovatno niko neće tražiti bilo kakav dokument. Ali ono što možda ne znaš, da će ugovor biti potreban kada odlučiš da zatvoriš “radnju”.

Ukoliko se registruješ u prostoru koji je u vlasništvu drugog fizičkog lica (koje nije tvoj rođak), u obavezi si da obračunaš porez na zakup. U slučaju da to ne činiš, Poreska uprava će naložiti da podneseš prijave za prethodni period i platiš porez. Zato je važno da u ovom slučaju redovno podnosiš prijave i izmiruješ obaveze. Više o porezu na zakup i situacijama kada se on (ne) obračunava, pročitaj ovde.

Prijava i izmene eko takse za paušalce

Eko taksa se podnosi svake godine do 30.04. Ili 15 dana od registracije ili nastanka promene.

To znači da ukoliko obustaviš delatnost, promeniš opštinu ili šifru delantosti i sl. treba da podneseš prijavu za eko taksu putem portala LPA. Na taj način se donosi novo rešenje koje je u skladu sa tvojim poslovanjem. Ako to ne uradiš mogu nastaviti da te zadužuju dok je “agencija” u mirovanju.

Ako rešiš da je zatvoriš, a nisu prijavljene sve promene, može nastati problem. Biće potrebno da se podnesu sve prijave, a zatim se čeka donošenje novih rešenja, što dodatno produžava proceduru. 

Pogledaj kako se podnosi eko taksa.

Rizik od oduzimanja PIB-a za paušalce

Kao paušalac, postoji rizik od oduzimanja PIB-a ukoliko te Poreska uprava dva puta traži na adresi koju si prijavio i ne uspe da ti dostavi dokumenta. Ako se adresa smatra fiktivnom, to može biti razlog za privremeno oduzimanje PIB-a.

Takođe, ukoliko si ranije imao/la biznis i ostala su dugovanja, to može dovesti do oduzimanja PIB-a. Bez PIB-a, paušalna firma ne može da posluje, dok će obaveze nastaviti da se nagomilavaju.

Da bi kao paušalac izbegao/la ovu situaciju, stavi nalepnicu sa poslovnim podacima na poštansko sanduče. Redovno proveravaj da li su sve promene registrovane u Poreskoj upravi i lokalnoj administraciji.

Obevezno otvaranje poslovnog računa kad si paušalac

Iako nema tačnog roka za otvaranje poslovnog računa u banci nakon registracije, kao paušalac si obavezan da ga imaš. Bez poslovnog računa, tvoja paušalna firma ne može da funkcioniše. U nekim situacijama se dešava da se paušalac brzo zatvori nakon registracije, pa se račun u banci ni ne otvori.

Ovo može stvoriti problem jer Poreska uprava neće izdati uverenje ukoliko paušalac nema otvoren račun. Zato, neka ti jedan od prvih koraka nakon registracije bude otvaranje poslovnog računa u banci.

Priprema je ključna za uspeh svakog paušalca. Mi smo tu da ti pružimo podršku i konsultacije u svakom koraku tvoje biznis priče. Da li ti je sve jasno oko obaveza koje kao paušalac imaš? Ako imaš dodatna pitanja, naši stručnjaci su tu da pomognu. Piši nam na office@pausal.rs. 

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *