Porez nije plaćen na vreme? Kakve posledice možeš da očekuješ

Kao paušalac, obavezan si da redovno plaćaš porez i doprinose do 15. u mesecu za prethodni mesec. Ali šta se dešava ako propustiš rok za uplatu? Evo šta treba da znaš:

1. Obračunava se kamata svakog dana

Ako ne platiš porez na vreme, Poreska uprava automatski obračunava kamatu.

Kamata na neplaćen porez je definisana članom 75 Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i obračunava se u odnosu na referentnu kamatnu stopu Narodne banke Srbije, uvećanu za 10 procentnih poena. Visinu trenutne referentne kamatne stopa možeš videti ovde.

Kamata se obračunava na dnevnom nivou i može se značajno nakupiti ako kasniš sa plaćanjem. Zato je najbolje da pre uplate proveriš stanje u Poreskoj upravi.

2. Možeš dobiti opomenu za neplaćen porez

Kada postoje dugovanja Poreska uprava najćešće prvo šalje opomenu putem pošte, elektronske pošte ili poreskog sandučeta na ePorezi portalu. Kada dobiješ opomenu imaš rok od 5 dana da uplatiš dugovanja.

3. Rizikuješ prinudnu naplatu

Ako se dug ne izmiri u navedenom roku od 5 dana, Poreska uprava može pokrenuti postupak prinudne naplate. To znači da mogu blokirati tvoj poslovni i direktno naplatiti dug sa njega. Pored toga plaća se i postupak pokretanja prinudne naplate. 

4. U prekršaju si i možeš dobiti kaznu

Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji predviđene su kazne za neblagovremeno plaćanje poreza i dorpinosa. Za preduzetnike ono iznosi 50.000 RSD, a ukoliko dobije 2 prekršane prijave u roku od 24 meseca, može uslediti zabrana obavljanja delantosti od 6 meseci do 3 godine. 

Kako da izbegneš probleme?

Svakom se može desiti da zaboravi da plati obaveze. Ali kao što vidiš, to može puno da te košta. Evo nekoliko korisnih saveta kako da izbegneš nepotrebne troškove:

  1. Postavi podsetnike za datume dospeća poreza kako ne bi zaboravio/la uplatu ili koristi pausal.rs koji ti šalje podsetnik za plaćanje 7 dana pre. 
  2. Proveravaj poresko sanduče na ePorezi portalu, sanduče i mejl koji je registrovan u APR. Opomena može stići na neki od ova 3 kanala.  
  3. Prati da li su plaćene obaveze – Vodi evidenciju uplaćenih obaveza, kako bi imao/la bolji pregled. To možeš učiniti i na pausal.rs, tako da uvek znaš šta si, kada i koliko platio/la. 
  4. Proveri stanje na portalu ePorezi – na portalu možeš videti sve svoje uplate i zaduženja poreske uprave. Povremeno proveri stanje da budeš siguran/na da je sve uplaćeno kako treba. Pogledaj kako možeš da protumačiš stanje ovde.

Bonus: Ako ne možeš da platiš dug odmah, raspitaj se o mogućnosti reprograma duga kod Poreske uprave.

Ne dozvoli da te zaboravljeni porezi koštaju više! Ako imaš bilo kakvih nedoumica, slobodno nam piši na office@pausal.rs. ✉️

Registruj se i probaj Pausal 15 dana bez naknade ili zakaži besplatan demo aplikacije. 🙂 

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *