Registracija advokata paušalca: Koraci i proces koje trebate znati

Završen je ispit za advokata – šta mi je dalji korak?

Svi smo imali prilike da čujemo o avanturama polaganja advokatskog ispita i mukama advokata da savladaju ovu prepreku. Ali šta se dešava kada ova obaveza bude ispunjena i advokatski ispit postane anegdota za prepričavanje, koja je dalja procedura za pokretanje posla?  

Na dan kada položiš advokatsku zakletvu donosi se rešenje o upisu u imenik i izdaje ti se advokatska legitimacija. Advokatska legitimacija sadrži tvoje ime i prezime, fotografiju, redni broj i dan, mesec i godinu upisa u imenik advokata, kao i druge podatke koji su značajni za utvrđivanje svojstva advokata. Tada ćeš dobiti i svu potrebnu dokumentaciju i priručnik, odnosno uputstvo o daljim koracima. 

Dobijanje PIB-a od Poreske uprave za advokate: Koja je procedura?

Da dalje nastaviš poslovanje, potrebno je da dobiješ PIB od Poreske uprave. Za to je neophodno da podneseš obrazac PR-2 i rešenje koje dobijaš iz Advokatske komore na dan zakletve.

Izbor poslovnog oblika: preduzetnik paušalac ili preduzetnik knjigaš?

Nakon dobijanja PIB- a od Poreske uprave treba da se odlučiš pod kojim poslovnim oblikom želiš da posluješ. 

Ukoliko želiš da svoju advokatsku delatnost obavljaš kao preduzetnik paušalac, potrebno je da podneseš Zahtev za paušlano oporezivanje. Ovaj zahtev podnosiš u elektronskom obliku preko portala ePorezi. Obrati pažnju ovaj zahtev moraš da podneseš u roku od 5 dana od dodele PIB- a od Poreske uprave. Ako ne ispoštuješ ovaj rok, automatski gubiš pravo da posluješ kao preduzetnik paušalac i registuješ se kao preduzetnik knjigaš. O obavezama i razlikama poslovanja preduzetnika paušalca i knjigaša pročitaj u tekstu na našem blogu

Nakon podnošenja zahteva za paušalno oporezivanje u roku od 48 sati ćeš dobiti poresko rešenje. 

Obaveze advokata paušalaca

Po rešenju koje ti je dostavila Poreska uprava plaćaš porez i doprinose. Rok za uplatu obaveza je 15. u tekućem mesecu za obaveze iz prethodnog meseca. Na kraju svake godine ovo rešenje se menja i preko portala ePorezi dobijaš novo poresko rešenje za paušalne obaveze. Pored toga imaš obavezu da kao paušalac izdaješ fakture, vodiš KPO knjigu, posluješ u okviru limita od 6 i 8 miliona, podnosiš eko taksu…

Treba da znaš da paušalci imaju pojednostavljene obaveze u odnosu na druge modele poslovanja i da im zato knjigovođa nije neophodan. Aplikacija pausal.rs ti omogućava da kompletno poslovanje obaviš samostalno, bez pomoći knjigovođe i ispoštuješ sve zakonske obaveze i rokove. Više o kako ti pausal.rs pomaže da ispuniš sve svoje paušalne obaveze pročitaj u tekstu

Ako još uvek ne znaš da li da koristiš pausal.rs registruj se i probaj 15 dana besplatno. Za sva pitanja možeš da nam pišeš na office@pausal.rs i javi nam utiske.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *