Šta ne ulazi u KPO knjigu?

KPO knjiga je poslovna knjiga koju vode paušalci. U njoj se vodi evidencija o ostvarenom prometu, i ta obaveza je regulisana članom 43. Zakona o porezu na dohodak građana
Često dobijamo pitanja da li određeni priliv na račun treba da se upiše u KPO knjigu. Zato ćemo u nastavku pojasniti šta sve ulazi, a šta ne ulazi u ovu knjigu.

Šta se upisuje u KPO knjigu?

Jednostavno je – u KPO knjigu upisuju se samo izdate fakture (i/ili fiskalni računi). Za svaku uslugu koju pružiš ili proizvod koji prodaš, izdaje se faktura ili fiskalni račun, i to je ono što ulazi u KPO.

Knjiga se može voditi u papirnom ili elektronskom obliku, i evidencija se vodi posebno za svaku godinu. Bitno je napomenuti da paušalci ne beleže troškove – samo prihode.

A šta se ne upisuje u knjigu?

Za svaki priliv na računu mora postojati opravdanje, ali to ne znači da svaki priliv ide u KPO knjigu. Ako priliv stiže na osnovu pruženih usluga – to je prihod i mora da postoji faktura, a ona se upisuje u knjigu prihoda.

Međutim, na račun može stići i druga vrsta priliva, koji ne ulaze u KPO knjigu. Evo šta to može biti:

  • Avansi – primljeni pre nego što je usluga izvršena. Iako su deo poslovanja, avansi se ne smatraju prihodima dok usluga nije završena i konačan račun izdat. 
  • Pozajmice –  sredstva koja preduzetnik uplati na svoj račun nisu prihod, već ulaganje u posao.
  • Podsticaji i subvencije – ako koristiš neku vrstu subvencija, državne pomoći ili podsticaja, to se takođe ne računa kao prihod i ne upisuje se u KPO knjigu. 
  • Krediti – kao i kod pozajmica, radi se o novčanom transferu koji nije prihod i za koji postoji ugovor kao dokaz.
  •  

Zašto nam je važna KPO knjiga?

Odgovor je prost – zbog praćenja ostvarenog prihoda i limita paušalnog oporezivanja. Postoje dva limita u okviru kojih paušalci moraju da posluju:

  • Limit od 6 miliona – u kalendarskoj godini (od 01.01. do 31.12.)
  • Limit od 8 miliona – u periodu od 365 dana (bilo koji period)

Prekoračenje bilo kojeg od ovih limita znači gubitak statusa paušalca, zato je važno redovno i precizno voditi evidenciju. Takođe, poreska uprava može tražiti kontrolu ako prilivi na računu prelaze limit, i tada će upravo KPO knjiga biti ključni dokument kojim se potvrđuje da je prihod manji od limita. 

Da bismo ti olakšali administrativni deo poslovanja, pausal.rs automatski prati limite i generiše KPO knjigu. U svakom trenutku znaš koliki su ostvareni prihodi, a KPO knjizi ne moraš da razmišljaš – ona će ti uvek biti dostupna. Potrebno je samo da izdaješ fakture. Registruj se i probaj 15 dana besplatno ili zakaži besplatan demo aplikacije. 

4 comments

  1. Sta radimo kada otvaramo izdvojenu poslovnu jedinicu (druga sifra delatnosti).
    Da li se sve pise u jednu KPO knjigu? Ili idu 2 KPO knjige?

    Sediste radi samo s pravnim licima, pretezna delatnost, samo fakture (obicne)
    Izdvojena jedinica, kuca fiskalne racune svima (druga sifra delatnosti)

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *