Paušalac i frilenser istovremeno: da li je dozvoljeno?

Otkad je uveden novi sistem oporezivanja frilensera i omogućena prijava prihoda preko portala “Frilenseri” mnogi paušalci su se našli u nedoumici da li i u kojim situacijama mogu da koriste ovaj oblik poslovanja. Stiglo nam je dosta pitanja o tome da li se može raditi kao paušalac i frilenser istovremeno. Odlučili smo da sa vama prođemo ona najčešća 🙂

1. Ako sam paušalac, da li smem istovremeno da imam dodatne prihode kao frilenser?

Ukoliko imaš paušalnu “agenciju”, kao frilenser smeš da prihoduješ sredstva samo od onih klijenata sa kojima bi inače pao test samostalnosti.

Na internetu ćeš tu i tamo naići na informacije o tome da paušalci, pored osnovne delatnosti, mogu ostvarivati dodatne prihode kao frilenseri u oblastima koje nisu paušalno oporezive, na primer od marketinga. Međutim skrećemo ti pažnju na to da za sada ne postoji nikakva zvanična informacija o toj mogućnosti. Pratimo ovu temu i ukoliko se pojavi zvanična potvrda, svakako ćemo je objaviti 🙂

2. Da li smem da radim kao frilenser dok mi je paušalna “radnja” u mirovanju?

Ni to nije opcija. Sve dok je paušalna “agencija” zamrznuta preduzetnik ne sme da ostvaruje prihode kao frilenser.

3. Ako poslujem sa stranim fizičkim licima, da li treba da budem frilenser?

Ukoliko imaš klijente koji su strana fizička lica, to nije prepreka da sa njima posluješ kao paušalac. U tom slučaju izdaješ fakture i fiskalne račune, bez obzira da li sa njima radiš direktno ili preko neke platforme poput UpWork-a. Ako neke uplate primaš u gotovini (npr. preko menjačnica ili Western Union-a), taj novac konvertuješ u dinare i uplaćuješ na svoj preduzetnički račun kao pazar u roku od 7 dana.

4. Da li izabrati frilens ili paušal?

Da rezimiramo, u slučaju da već posluješ kao paušalac jedina situacija u kojoj ti je dozvoljeno da budeš paušalac i frilenser istovremeno jeste ostvarivanje dodatnog prihoda od klijenata sa kojima bi inače pao Test samostalnosti. U svim ostalim situacijama moraš da zatvoriš paušalnu “agenciju” ako želiš da posluješ kao frilenser.

Ukoliko se dvoumiš između jedne i druge opcije, prednosti i nedostatke možeš pogledati u objavi na našem blogu.

I naravno, ne zaboravi dve stvari: za sva pitanja odgovor se krije na office@pausal.rs i iskoristi novembarski promo period usluge konsultacija i prijavi se za 20% popusta

2 comments

  1. Pozdrav,

    Kao pausalac sam saradjivala sa dva pravna lica – jedno u Srbiji, drugo u inostranstvu. Od oktobra sam stavila pausalnu agenciju u mirovanje, sa prethodno pomenutim pravnim licem usla u radni odnos na neodredjeno, a sa pravnim licem u inostranstvu nastavila da radim kao frilenser (contractor).
    Sada sam u procesu prijave prihoda na frilens portalu, da bih platila poreze kao frilenser.
    Ali me je jako zbunilo „Ni to nije opcija. Sve dok je paušalna “agencija” zamrznuta preduzetnik ne sme da ostvaruje prihode kao frilenser.“
    Zasto? I sta bi sada trebalo da radim…? Uplate od oktobra sam primala na privatni racun.

    1. Draga Dragana,

      Zvaničan odgovor Poreske Uprave je da se preduzetnik čija je delatnost u mirovanju, ne može ostvarivati prihode kao frilenser, već mora prvo da zatvori preduzetničku „radnju“, pa onda da ostvaruje prihod kao frilenser, te bi u vašem slučaju bilo neophodno zatvoriti paušalnu radnju.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *